• BAL PRZEBIERAŃCÓW

          • 13 lutego w naszym Ośrodku odbył się Karnawałowy Bal Przebierańców. Był on okazją zarówno dla dzieci, nauczycieli jak i rodziców do wspólnej zabawy, integracji oraz do wcielenia się w postać ze swoich marzeń. Obok strażaka, kowboja, żołnierza, kosmonauty, policjanta, pielęgniarki….pojawiły się postaci z ulubionych bajek: księżniczki, wróżki, wiedźmy, Brzydkie Kaczątko, Czerwony Kapturek, Myszka Miki…  Stroje wywoływały uśmiech na twarzach wszystkich, co widać na pamiątkowych zdjęciach. Tańce odbyły się w rytm wesołej muzyki. DJ Kaczor zachęcał do pląsów i śpiewu. 
            Uwieńczeniem balu był poczęstunek: bigos, owoce, napoje oraz przepyszne ciasta przygotowane przez Radę Rodziców, za co pięknie dziękujemy.
            Bal dostarczył wielu pozytywnych przeżyć, tym bardziej, że wychowankowie internatu zaangażowali się wcześniej w przygotowywanie elementów dekoracji i w ubieranie sali. Kolorowy wystrój wprowadził w radosny nastrój.  
             

          • KARNAWAŁOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW

          • Drodzy uczniowie, absolwenci i rodzice.

            Już 13 lutego 2020 roku o godz. 14:30 odbędzie się w naszej szkole - KARNAWAŁOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW. Świetna zabawa, konkursy, tańce, mile widziani są p r z e b i e r a ń c y. Zapraszamy żabę, muchę, pszczołę niech odwiedzi naszą szkołę. Zapewne zbiorą duże oklaski Ci, co na twarze założą maski. Niech przybędą skrzaty, duszki, wiedzmy, krasnale i dobre wróżki. Mama niech się myszką stanie, tata włoży śmieszne ubranie, synek strój apacza narzuci a bajeczna suknia córci na kolana wszystkich rzuci.

            Serdecznie zapraszamy - dyrekcja, nauczyciele i rodzice.

             

             

             

             

             

             

             

          • Kolędowanie w Domu Seniora w Wieluniu                                    

          • Dnia 09.01.2020 r. uczniowie Ośrodka wspólnie z Pensjonariuszami Domu Seniora w Wieluniu śpiewali  kolędy  i pastorałki przy dźwiękach muzyki w wykonaniu P. Grzegorza. Pragnąc zatrzymać jak najdłużej atmosferę świąt Bożego Narodzenia wszyscy wzięli udział w warsztatach plastycznych ,,Anielskie pieczątki’’. Prace wykonane bardzo dokładnie i precyzyjnie pod okiem P. Eugeniusza, zabraliśmy ze sobą. Dziękujemy gospodarzom za tak wspaniałą atmosferę i mile spędzony czas.

          • WIGILIA

          • Święta Bożego Narodzenia to czas, na który czekamy z niecierpliwością przez cały rok. Przygotowania, spotkania z rodziną, dzielenie się opłatkiem, życzenia, kolędy i ten najbardziej magiczny dzień w roku – Wigilia. W naszym Ośrodku również odbyła się uroczysta Wigilia. Tuż przed świętami nasi uczniowie spotkali się ze swoją dyrekcją, nauczycielami, zaprzyjaźnionymi gośćmi. Życząc sobie zdrowych i spokojnych świąt dzielili się opłatkiem, degustowali przygotowane przez panie kucharki potrawy wigilijne i podziwiali jasełka w wykonaniu wychowanków internatu. Spójrzcie jak wyglądał ten niezwykły wieczór.

          • Warsztaty Bożonarodzeniowe

          • 12 grudnia 2019r. odbyły się wyjazdowe warsztaty bożonarodzeniowe w SP w Rychłocicach. W spotkaniu uczestniczyli wychowankowie naszego Ośrodka (klasa Ia IIa SPdP), uczniowie SP im.J.Pawła II w Rychłocicach, nauczyciele oraz zaproszeni rodzice.
            Warsztaty bożonarodzeniowe zostały przygotowane i przeprowadzone przez nauczycielki naszego Ośrodka.
            Uczestnicy spotkania wykonywali świąteczne stroiki. Wykorzystywali materiał przyrodniczy i elementy dekoracyjne. Powstały przepiękne prace. Na zakończenie warsztatów organizatorzy wręczyli pamiątkowe dyplomy.
            Zostaliśmy bardzo mile przyjęci w SP im.J.Pawła II w Rychłocicach.

          • II Integracyjne Spotkanie Rodziców

          • 4 grudnia w internacie odbyło się II Integracyjne Spotkanie Rodziców. W spotkaniu tym wzięli udział rodzice wychowanków internatu i uczniów dojeżdżających do szkoły. Przy wspólnej zabawie mieli okazję poznać siebie nawzajem, swoje mocne strony, spróbować sił w rytmice i tańcu. W tym czasie wychowankowie internatu wraz z uczniami, którzy na co dzień nie mieszkają w internacie, bawili się na sali gimnastycznej, uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, plastycznych i muzycznych.

            Zajęcia muzyczne prowadziła Pani Basia

          • Święty Mikołaj w Ośrodku

          • 5 grudnia 2019 r. gościliśmy w naszym Ośrodku funkcjonariuszy z KPP w Wieluniu na czele z Komendantem Komisariatu Policji w Białej podinsp. Mirosławem Janickim oraz gościem szczególnym Świętym Mikołajem. Panowie policjanci przybliżyli uczniom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz przypomnieli o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Na koniec spotkania dzieci obdarowane zostały przez Świętego Mikołaja i mundurowych upominkami oraz kamizelkami odblaskowymi. W podziękowaniu za prezenty starsi uczniowie naszego Ośrodka przygotowali dla przybyłych gości występ artystyczny. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

          • ANDRZEJKI

          • 28 listopada na sali gimnastycznej w Ośrodku odbyły się Andrzejki. W niezapomniany wieczór pełen andrzejkowych atrakcji wprowadziły nas nauczycielki przebrane za wróżki, czarodziejki oraz czarodzieja. Przygotowane zabawy i wróżby cieszyły się dużym powodzeniem. Dla wszystkich bawiących się przygotowany był słodki poczęstunek. Zabawa andrzejkowa wywołała zadowolenie i uśmiech na twarzach naszych wychowanków oraz zaproszonych gości.

          • Z wizytą w fabryce bombek

          • Wycieczką do Fabryki Bombek "Szkło-Dekor" w Piotrkowie Trybunalskim, połączoną z warsztatami ozdabiania bombek, klasa pierwsza i trzecia Szkoły Przysposabiającej do Pracy rozpoczęły piękny okres oczekiwania i przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Po zwiedzeniu fabryki i bezpośredniej obserwacji linii produkcyjnej uczniowie pod kierunkiem specjalistki wzięli udział w warsztatach ozdabiania. Zajęcia te sprawiły wychowankom wielką frajdę i satysfakcję. 

          • Czternaste Spotkanie Mistrzów Kulinarnych w Działoszynie

          • 26 listopada 2019r. po raz XIV w SOSW w Działoszynie odbyło się spotkanie "Mistrzów Sztuki Kulinarnej ". Nasz Ośrodek reprezentowali uczniowie SPdP: Aleksandra Duda, Dawid Ferdynus i Dawid Powroźnik. Dobór członków zespołu i opiekuna odbył się drogą losowania przed rozpoczęciem działań. Zadaniem uczestników było przygotowanie potraw zgodnie z tematem " Dietetycznie, zdrowo, kolorowo" oraz dekoracji stołu. Każda drużyna przygotowała jedną potrawę, według podanego przepisu, opracowanego przez panią dietetyk. Po prezentacji przyrządzonych dietetycznych posiłków była degustacja, a następnie wręczenie dyplomów oraz prezentów przez panią dyrektor SOSW w Działoszynie. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

          • "Jesień wierszem malowana"

          • W ostatni dzień października odbył się już piąty konkurs  z cyklu "Czytam bo lubię" pt: "Jesień wierszem malowana".  Uczniowie czytali wiersze różnych autorów o tematyce jesiennej. Powołane jury brało pod uwagę tempo, poprawność i intonację  czytania. Konkurs przeplatany był jesiennymi zagadkami, quizem o darach jesieni, zabawami muzyczno-ruchowymi, czytaniem wierszy przez dyrektora szkoły, uczniów SSp i SPdP,  rodziców i nauczycieli. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy za udział w konkursie oraz słodki upominek, natomiast wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Całość uroczystości okraszona była jesienną dekoracją i kolorowymi strojami.

          • Komunikowanie się daje radość

          • Od kilku lat uczniowie klasy Va komunikują się przy pomocy protezy mowy MÓWik. Uczyliśmy się, ćwiczyliśmy i uznaliśmy, że jesteśmy gotowi aby pochwalić się naszymi umiejętnościami komunikowania się MÓWik-iem. Zorganizowaliśmy więc 30 października dzień drzwi otwartych z MÓWik-iem w naszej klasie. Odwiedzili nas pracownicy Ośrodka oraz koleżanki i koledzy. Wszyscy goście byli bardzo zadowoleni z wizyty w naszym „MÓWikowym” świecie. Dzień ten był również zaakcentowaniem października jako miesiąca komunikacji alternatywnej.

          • Jesienne spotkania w ramach grupowych zajęć rewalidacyjno- wychowawczych.

          • Nasi uczniowie z głęboką niepełnosprawnością intelektualną mieli okazję spotkać się wspólnie i wielosensorycznie doświadczać pięknej polskiej jesieni. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, zapoznali się z zapachem, smakiem i kolorem związanym z aktualną porą roku. Szczególnie istotne znaczenie ma również rozwijanie u naszych podopiecznych integracji z innymi dziećmi i nauczycielami. W trakcie zajęć wszyscy okazywali radość, zadowolenie oraz zainteresowanie otaczającą rzeczywistością. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wspólne spotkania.

          • Otrzęsiny w internacie

          • W naszym internacie dzień 22 października był bardzo ważny dla nowych członków naszej społeczności. W tym dniu odbyły się bowiem OTRZĘSINY, w których w głównej roli wystąpili: Paulina, Dawid i Olgierd. Wychowankowie przeszli szereg prób związanych z samoobsługą dotyczących  ubierania się, ścielenia łóżka, higieny osobistej, przygotowywania posiłku.

            Wszystkie konkurencje oceniane były przez jury złożone z przedstawicieli Młodzieżowej Rady Internatu.

            Zwieńczeniem otrzęsin był „Taniec przebieraniec”, zabawy z chustą animacyjną oraz wręczenie słodkich upominków. Paulina, Dawid i Olgierd uzyskali tytuły pełnoprawnych wychowanków internatu.

             

          • Pasowanie na ucznia

          • W dniu 23 października w naszym Ośrodku odbyło się pasowanie pierwszaków na uczniów. Do społeczności uczniowskiej tego dnia dołączyło 11 uczniów. Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście m.in. p. Bożena Ceglarska z PPP w Wieluniu, p. Anna Bakota i p. Kamila Derbis nauczycielki ze SP z oddziałami integracyjnymi nr 5 w Wieluniu, przedstawiciele Rady Rodziców – p. Agnieszka Janik, p. Magdalena Smugowska, p. Dariusz Czyż, rodzice pasowanych uczniów, nauczyciele oraz uczniowie. Piękna dekoracja oraz odświętne stroje uczniów podkreśliły powagę wydarzenia. W klimat „Szansy na sukces w dobrej szkole” wprowadzili prowadzący Uroczystość Pasowania na ucznia: Aleksandra Duda i Łukasz Wróbel. Uczniowie klas młodszych w towarzystwie swoich kolegów wykonali układ muzyczno – ruchowy do słów piosenki pt. „Witajcie w naszej bajce” z Akademii Pana Kleksa. Natomiast uczniowie SPdP zaprezentowali taniec węgierski. Następnie wszyscy uczniowie dzielnie zmagali się z przygotowanymi dla nich zadaniami. Szczególny moment nastąpił, gdy pan dyrektor Ośrodka Mirosław Kubiak dokonał pasowania każdego ucznia poprzez dotknięcie jego ramienia ołówkiem. Ukoronowaniem tego ważnego aktu było wręczenie przez dyrektora pamiątkowych dyplomów. Tym samym od tego momentu zostali włączeni do społeczności uczniowskiej SOSzW w Gromadzicach. Miłym akcentem były podarunki, które otrzymali wychowankowie. Uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, a zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

          • Powitanie na cztery strony świata

          • 10 października w naszym Ośrodku odbyły się zajęcia pt. „ Powitanie na cztery strony świata” z programu „Ruch kontaktowy”. Podczas zajęć wykorzystano dwie metody: Trening Umiejętności Społecznych oraz Metodę Ruchu Rozwijającego W. Sherborne. Uczestnikami zajęć byli uczniowie klasy Va SP oraz klasy Ia i IIa SPdP.  Ćwiczenia i zadania wykonane podczas zajęć przyniosły wiele radości zarówno uczniom jak i nauczycielom.

          • IV Festiwal Piosenki Religijnej

          • 16 października w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Gromadzicach odbył się IV Festiwal Piosenki Religijnej "Śpiewajmy Świętemu Janowi Pawłowi II" z udziałem biskupa Archidiecezji Częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego. W festiwalu wzięły udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego  w Łasku, Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrówku, Niżankowic, Mokrska, Domu Pomocy w Skrzynnie, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olewinie oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu. Biskup Andrzej Przybylski odprawił Mszę Świętą w miejscowej kaplicy. Festiwal odbywał się pod patronatem Starosty Wieluńskiego  pana Marka Kielera, który wspierał uczestników w ich artystycznych zmaganiach. Wykonawcy  otrzymali również  ogromne wsparcie i to nie tylko duchowe  od  księdza Marka Jelonka, proboszcza Parafii św. Bartłomieja w Czarnożyłach. Dzięki sponsorom tj: Panu Jackowi Podgórniakowi właścicielowi Zakładu Przetwórstwa Mięsno-Wędliniarskiego w Felinowie,  Panu Włodzimierzowi Bednarkowi prezesowi PSS Społem w Wieluniu, Edycji Świętego Pawła z Częstochowy oraz Carrefour Polska market Wieluń, każdy uczestnik otrzymał wspaniałą nagrodę. Podziękowania należą się Wieluńskiemu Domowi Kultury, który wsparł organizatorów zapewniając profesjonalne nagłośnienie imprezy, dziękujemy panu Darkowi Szymankowi oraz Filipowi Janusiakowi. Podczas festiwalu nie brakowało wielu pozytywnych emocji i wspaniałej zabawy. Niewątpliwym ubogaceniem uroczystości był występ pani  Martyny Młynarskiej-Modlińskiej, która wystąpiła wraz z zespołem. Dziękujemy wszystkim za wsparcie zarówno duchowe jak i finansowe, bo jak pisał św. Jan Paweł II " Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi."

          • Rozpoczęły się praktyki szkolne w "Tartaku Witkowscy"

          • W ramach aktywizacji zawodowej uczniowie trzech klas - pierwszej, drugiej oraz trzeciej, Szkoły Przysposabiającej do pracy, dzięki uprzejmości Pana Wacława Witkowskiego rozpoczęli praktyki szkolne w "Tartaku Witkowscy" w Rychłowicach. Na pierwszych zajęciach uczniowie pod kierunkiem opiekunów układali (sztaplowali) deski w stos.

          • Warsztaty artystyczne „Gromadzice uczą…”

          • Warsztaty artystyczne „Gromadzice uczą…” ruszyły pełną parą. 18 września mieliśmy przyjemność gościć w Przedszkolu nr 2 w Wieluniu w grupie Zajączki. Pod czujnym okiem naszych „nauczycieli”, przedszkolaki wykonały przepiękne prace: drewniane skrzydła zdobione Mix Media oraz breloki. Wolną chwilkę wykorzystaliśmy na ćwiczenia buzi i języka, a w podziękowaniu przedszkolaki zaśpiewały dla nas piękne piosenki. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą aktywność artystyczną i wspólnie spędzony czas. Kolejne warsztaty już wkrótce.