• Podziękowanie za jesienne dary

          • Serdecznie dziękujemy księdzu Witoldowi Bilowi - proboszczowi parafii Kurów oraz wszystkim jego parafianom, którzy wzięli udział w zbiórce warzyw i owoców dla naszych wychowanków. Dziękujemy również członkiniom Stowarzyszenia "Wierzchlasiaki" i mieszkańcom Wierzchlasa, którzy zorganizowali taką samą akcję w swojej wsi i hojnie obdarowali nasz ośrodek jesiennymi zbiorami. 

          • Tegoroczna akcja „SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020” pod hasłem: Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.

          • Choć tegoroczna Akcja różni się od poprzednich edycji z powodu pandemii COVID-19, nie zapominamy, że Ziemia to nasz wspólny dom. Nie mamy innego. Musimy więc o niego zadbać!
            Dlatego też w ostatni słoneczny dzień lata uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy wyruszyli na „Sprzątanie Świata” do malowniczej miejscowości Kamion. Po uprzątnięciu pięknego nadwarciańskiego terenu tradycyjnie odbył się piknik przy ognisku.  

          • Zakończenie roku szkolnego 2019/20

          • Nadszedł już czas wakacji. Był to dla nas wszystkich rok wyjątkowo trudny, ale też wzbogacił nas w nowe doświadczenia. Musieliście bardziej się usamodzielnić i nauczyć organizować oraz planować swoją pracę i to akurat plus tej całej sytuacji. Z drugiej jednak strony jesteśmy świadomi, że brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami, bezpośredniego uczestnictwa w zajęciach, brak kontaktu z zespołem klasowym – to aspekty, które okazały się niezwykle trudne zresztą nie tylko dla Was. Dla nas również - Waszych nauczycieli i wychowawców.  My także zostaliśmy postawieni przed zadaniem, którego dotychczas w polskiej edukacji nikt jeszcze nie doświadczył. W ekspresowym tempie musieliśmy nauczyć się pracować z Wami na odległość. Ale cóż, wspólnie udało nam się pokonać pojawiające się trudności, również technologicznebo tych było najwięcej.  

            Dziękujemy za Wasz aktywny udział w lekcjach „na odległość” i systematyczne odsyłanie zadań swoim nauczycielom. Dziękujemy Rodzicom za trud i zaangażowanie jakie włożyliście w zdalną edukację Waszych dzieci.

            Gratulujemy Wam wyników uzyskanych na świadectwie zakończenia roku szkolnego, zdobytych nagród oraz wyróżnień.  

          • OGŁOSZENIE - NOWY ADRES E-MAILOWY

          • Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gromadzicach uprzejmie informuje, iż z dniem 05.06.20 r. nastąpiła zmiana adresu e-mailowego placówki.

            W związku z powyższym prosimy o przesyłanie korespondencji elektronicznej na nowy adres pocztowy sekretariat@gromadzice.pl 

            Funkcjonowanie starej skrzynki e-mailowej wygaśnie z dniem 30.06.20r.

          • Życzenia z okazji Dnia Dziecka

          • Drogie Dzieci
            W dniu tak pięknym i wspaniałym
            życzymy Wam sercem całym
            moc uśmiechu i radości
            szczęścia, zdrowia, pomyślności.

            Dyrekcja, grono pedagogiczne i pozostali pracownicy SOSW w Gromadzicach

          • Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

          • Drodzy Uczniowie, uruchomiony został

            Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.

            Infolinia: 726 – 611 – 611

            codziennie w godzinach 12.00 – 20.00

            W kontakcie na Snapchacie i Messengerze (pogadajmytutaj) codziennie w godzinach 20.00 – 00.00

             

            Dzieci i młodzież uzyskają wsparcie w następujących obszarach:

            • Stres i wydarzenia o traumatycznym potencjale (zaliczyć do nich  można sam fakt wystąpienia pandemii)
            • Dokonywanie samouszkodzeń
            • Myśli, plany i zamachy samobójcze
            • Konflikty i nieporozumienia
            • Straty, w tym rozstania i żałoba
            • Kryzysy wieku adolescencji.

             

            Telefon działać będzie o okresie od 20 kwietnia do 14 czerwca br., przed zakończeniem roku szkolnego (trzy miesiące), specjaliści (terapeuci, psychologowie, pedagodzy, interwenci kryzysowi) będą udzielać pomocy dzieciom i młodzieży przez 7 dni w tygodniu !!!

          • NARODOWE ŚWIĘTA MAJOWE

          • Uczniowie i pracownicy naszego Ośrodka godnie uczcili majowe święta narodowe. By upamiętnić Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja uczniowie w kreatywny sposób zaprezentowali własny sposób oddania czci barwom narodowym. Pomysłowość naszych uczniów nie zmalała w czasie pandemii i nadal nie zna granic. Prace różnią się metodą wykonania jak i formą, jednak każda z nich jest cennym przykładem kultywowania tradycji patriotycznych w naszej ojczyźnie. 

          • Przesłanie na Dzień Ziemi

          • Kochani dziś mamy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jeśli możesz wyjdź z domu i poszukaj przyrody wokół siebie. Zobacz jak przyroda walczy o swoje miejsce na naszej planecie (rośliny wyrastają z murów, pojawiają się w pęknięciach asfaltu, między płytami chodnikowymi). Przyjrzyj się drzewom, dotknij ich, powąchaj ich kwiaty, obejrzyj ich liście… Po prostu ciesz się chwilą, dbaj o to co nam zostało dane. Dobrego Dnia Ziemi.                  Karolina Młynarczyk - logopeda  

          • Nauczanie w domu

          • Od 16 marca zajęcia szkolne są zawieszone, lekcje prowadzone są online, dodatkowo nauczyciele wysyłają uczniom zestawy zadań do wykonania w domu. Jak się okazuje pierwsze tygodnie zdalnej edukacji nie były łatwe, lecz uczniowie starali się sprostać wszystkim zadaniom. Relacje z pracy domowej wysyłają w formie zdjęć i filmików na stronę grupy facebooka. Do uczniów dołączyli nauczyciele, którzy wspierają swoich podopiecznych instruktarzowymi filmikami dydaktycznymi.

          • Nauczanie w domu - wskazówki dla rodziców oraz uczniów

          • Nauczanie w domu - wskazówki dla rodziców oraz uczniów
            WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW
             
            Drodzy Rodzice!

            Nauczanie w szkole zostało zawieszone z powodu zagrożenia epidemicznego. Znaleźliście się w nowej dla Was sytuacji. Macie mnóstwo pytań i wątpliwości dotyczących procesu nauczania. 
            Oto kilka porad i wskazówek ułatwiających odnalezienie się w tej sytuacji.
            W jaki sposób zorganizować dzieciom optymalne warunki do nauki w domu?
            Bardzo ważnym elementem zapewniającym dziecku poczucie bezpieczeństwa jest stały rytm funkcjonowania. Ponieważ w ostatnim czasie ten element jest zaburzony, zadaniem rodziców i nauczycieli jest wprowadzenie powtarzalnego planu dnia. Powinien on uwzględniać stałe pory wstawania i chodzenia spać, posiłków, stały czas na naukę i odpoczynek. Dlatego tak ważne jest, by ustalić plan dnia, który w sposób jasny i czytelny dla dziecka będzie organizował jego funkcjonowanie. Tylko w ten sposób możliwe będzie realizowanie nauki w domu.
            Oto kilka praktycznych wskazówek, dotyczących warunków i organizacji nauki dziecka w domu:
            Plan działania:
            1. Dopilnujcie, by dziecko wstawało o stałej porze (rannej).
            2. Planujcie z dziećmi ich dzień. Pamiętajcie o właściwych proporcjach czasu nauki i odpoczynku.
            3. Ustalcie z dzieckiem godziny, w których będzie uczyło się i odrabiało lekcje. Najlepiej zgodnie z dotychczasowym planem lekcji. Określcie: czego dzieci mają się nauczyć (przedmiot, zakres materiału)
            4. Wyznaczajcie przedział czasowy (od - do), w którym dzieci będą się uczyły. Starajcie się trzymać określonych terminów.
            5. Sporządźcie rozkład zajęć uwzględniający czas na naukę, rozrywkę i porcje ruchu.
            6. Pamiętajcie o przerwach relaksacyjnych (ale nie dłuższych niż 15 minut)(odprężają rękę, wzrok).
            7. Podzielcie wspólnie materiał do nauki na partie: zróbcie grafik - zapisujcie bieżące zadania do wykonania, zlecane przez nauczycieli danych przedmiotów i terminy ich realizacji. Grafik umieśćcie w widocznym miejscu. Odznaczajcie zrealizowane zadania – to bardzo motywuje, bo jest wizualnym odzwierciedleniem wykonanej pracy!
            8. Nie zapominajcie o aktywności ruchowej, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu.
            Komfort pracy:
            1. Przygotujcie stałe miejsce do pracy z odpowiednim oświetleniem i usytuowaniem zależnym od tego, którą ręką posługują się dzieci. Pokój powinien być wyposażony w biurko/stolik i krzesło przystosowane do wzrostu dzieci.
            2. Dbajcie o to, by w miejscu nauki nie było zbyt wielu rzeczy, które mogą dzieci rozpraszać.
            3. Przed rozpoczęciem zdalnej nauki wywietrzcie pokój.
            4. Zadbajcie o miłą atmosferę, pozbawioną pośpiechu, nerwowości.
            W jaki sposób motywować dziecko do systematycznej nauki w warunkach domowych?
            Drogi rodzicu pamiętaj, że można dziecko zmusić, żeby siedziało przy biurku, żeby wpatrywało się godzinami w podręcznik czy nawet żeby odrobiło lekcje, ale do nauki – nigdy. Maluch czy nastolatek będzie się pilnie uczyć tylko wtedy, gdy będzie mu to sprawiać przyjemność oraz gdy będzie przekonany, że jest mu to potrzebne. Jak zatem zachęcić dziecko do nauki? Przede wszystkim porozmawiaj z dzieckiem, dlaczego i po co musi codziennie się uczyć. Uświadom, że jego systematyczna praca będzie zweryfikowana przez nauczycieli.
            Kilka dodatkowych wskazówek, które pomogą motywować dziecko do pracy:
            1. Traktuj naukę dziecka, jako rzecz świętą. Nie przerywaj mu, nie wołaj do telefonu, wyłącz wszelkie źródła dźwięku.
            2. Zarządź, że wszystkie dzieci uczą się w tym samym czasie. Niech żadne wtedy nie ogląda telewizji i nie gra na komputerze. To podstawowy błąd rodziców, aby pozwolić, by jedno z dzieci się bawiło, gdy drugie się uczy.
            3. Naucz dziecko traktować naukę jak wyzwanie. Pokazuj mu, jak wartościowe jest robienie czegoś, czego jeszcze nigdy się nie robiło, a co wydaje się trudne.
            4. Chwal dziecko po każdej przerobionej partii materiału, ale pamiętaj, by nie szafować pochwałami. Doceniaj prawdziwy wysiłek i trud oraz konsekwencję dziecka.
            5. Wpajaj mu pogląd, że mądrość to coś, nad czym trzeba pracować.
            6. Nie wyręczaj dziecka w odrabianiu lekcji. To bardzo ważne. Kiedy prosi o pomoc, nie podawaj mu gotowych rozwiązań, ale jedynie na nie naprowadź, udziel wskazówek, wyjaśnij wątpliwości. Zachęć do samodzielności. Samodzielnie rozwiązane zadanie może dostarczyć dziecku dużej satysfakcji, wzmacnia w nim również poczucie, że jest w stanie poradzić sobie z trudnościami.
            7. W sytuacji zniechęcenia wskazuj na postęp, jaki już poczyniło dziecko w wykonanych zadaniach ( w tym celu każdego dnia należy zadania spisać na kartce i skreślać je po ich wykonaniu).
            8. Podkreślaj sukcesy, zamiast braków. Jeśli dziecko ma ogromne problemy z jednym przedmiotem, zachęć je, by na lodówce pojawiła się kartka: „Co już umiem”. Codziennie przed snem zapiszcie na niej to, czego dziś dziecko się nauczyło oraz to, w czym jest kompetentne. Nawet, jeśli to będą tylko dwie daty lub cztery słówka. Zwróć uwagę dziecka, jak szybko kartka się zapełniała, o ile stał się mądrzejszy przez kilka dni.
            9. Wspólnie ustalcie dużej nagrody po wykonaniu całej pracy, w postaci czasu na rozrywkę. Ustalcie z dzieckiem rozrywki w hierarchicznym porządku od najmniej nagradzających do najbardziej pożądanych. Adekwatnie do zaangażowania dziecka w danym dniu wyraźcie zgodę na zabawę z określonej pozycji hierarchii.
            Wspierająca postawa rodzica, konsekwentne przestrzeganie stałych pór w planie dnia dziecka, jasno sprecyzowane oczekiwania wobec niego w sytuacji nauki poza szkołą mogą ułatwić dziecku przystosowanie się do tej nowej sytuacji.
             
            WSKAZÓWKI DLA UCZNIÓW
             
            Drodzy Uczniowie!
            Zajęcia w szkołach zostały zawieszone. Sposób pracy Waszej i Waszych nauczycieli od kilku dni wygląda zupełnie inaczej, a rodzice bardzo Was wspierają i pomagają wdrożyć się w system zdalnego nauczania. Pracując pamiętajcie o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci:
            • korzystajcie ze stron odpowiednich do swojego wieku;
            • sprawdźcie, czy macie na swoim/domowym komputerze zainstalowany program antywirusowy;
            • pamiętajcie, że Internet to skarbnica wiedzy, ale nie wszystkie informacje w nim zamieszczane są prawdziwe;
            • nie podawajcie swoich danych osobowych, numeru telefonu, adresu zamieszkania, haseł, nie udostępniajcie swoich zdjęć oraz zdjęć innych osób;
            • pamiętajcie, iż osoby w Internecie nie zawsze mogą być tymi, za które się podają;
            • nie klikajcie w nieznane linki i załączniki z e-maili;
            • nie otwierajcie e-maili z nieznanych źródeł, itp.;
            • sprawdzajcie, czy strona, na którą się logujecie jest na pewno bezpieczna, jeśli nie jesteście pewni, pytajcie rodziców;
            • uważnie pobierajcie pliki z sieci.
            Zaplanujcie czas tak, aby nie spędzać całego dnia przy komputerze, smartfonie czy tablecie, zadbajcie o ruch.
            Korzystajcie z tych narzędzi, o które poproszą Wasi nauczyciele. Pamiętajcie o korzystaniu ze sprawdzonych źródeł, a w sytuacji, kiedy poczujecie się niekomfortowo, poproście o wsparcie rodziców.  
            A teraz kilka rad dotyczących nauki.

            Jak się uczyć? Zasady efektywnej nauki.

            1.    Przewietrz pokój, w którym będziesz się uczył.
            2.    Kontroluj temperaturę. Wiosną zwykle nie ma tego problemu, ale zimą uważaj, by nie zrobić sauny w pokoju. Zbyt wysoka temperatura nas rozleniwia.
            3.    Zrób porządek w pokoju i na biurku. 
            4.    Jedz dobrze, ale nie przejadaj się. Twój mózg ma się koncentrować na nauce, a nie na trawieniu. 
            5.    Nie jedz zbyt wielu słodyczy. Podczas nauki, aż kusi, żeby uprzyjemnić sobie życie! Cukier powoduje przypływ energii, ale później jej gwałtowny spadek, który może zakończyć Twoją naukę.
            6.    Pij wodę. Bez niej już po chwili poczujesz się ospały.
            7.    Ucz się przy naturalnym świetle, a po zmroku przy żarówkach o ciepłej barwie.
            8.    Siedź prosto, przy biurku. Nie zbliżaj się do pozycji leżącej, bo zaśniesz. W łóżku to pewne!
            9.    Ustaw czasomierz i rób sobie przerwy. Podobno najwięcej zapamiętujemy przez pierwsze i ostatnie 15 minut zajęć. Tak samo jest z uczeniem się. Dobrze uczyć się przez 30-45 minut. Potem zrób sobie 5-15 minutową przerwę.
            10.    Ruszaj się! Ruszaj się w trakcie przerwy, by pobudzić krążenie. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń: wymachy rąk, przysiady, pajacyki. Po niewielkim wysiłku wraca się do nauki z większą ilością energii.
             

          • KLAUZULA INFORMACYJNA - SOSZW - OGRANICZENIE CZASOWE

          • W związku z wejściem w życie w dniu 25 marca 2020 r. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wydanego na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, proszę zapoznać zię z klauzulą informacyjną dla uczniów, rodziców, opiekunów, nauczycieli i pracowników administracyjnych.

            Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (Dz. Urz. UE L 119 ) informuję, iż:
            1.    Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gromadzicach. Kontakt z Administratorem Danych Osobowych jest możliwy:
             -    telefonicznie: 43 84 16 292  
            -    listownie: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Gromadzicach, Gromadzice 49, 98-310 Czarnożyły
            -    e-mail: soszwgromadzice@poczta.onet.pl 
            2.    W SOSZW w Gromadzicach wyznaczony został Inspektor Ochrony Danych – Sławomir Mazur, z którym można skontaktować się pod numerem telefonu: 727931623 lub adresem e-mail: slawek6808@op.pl
            3.    Państwa dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji zadań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zadań, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe w zakresie niezbędnym do wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na administratorze w związku z art. 6 ust. 1 lit. c RODO i art. 9 ust. 2 lit. i RODO;
            4.    W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkoły w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przetwarzanie Państwa danych odbywać się będzie w szczególności w zakresie:
            -    przekazywania uczniom, rodzicom i nauczycielom informacji o sposobie i trybie realizacji zadań;
            -    koordynacji współpracy nauczycieli z uczniami lub rodzicami, uwzględniając potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci i uczniów, w tym dzieci i uczniów objętych kształceniem specjalnym, dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju lub uczęszczających na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze;
            -    ustalania, we współpracy z nauczycielami, tygodniowego zakresu treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas (semestrów) oraz na zajęciach realizowanych w formach pozaszkolnych;
            -    ustalania, we współpracy z nauczycielami, sposobu monitorowania postępów uczniów oraz sposobu weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów, w tym również informowania uczniów lub rodziców o postępach ucznia w nauce, a także uzyskanych przez niego ocenach;
            -    ustalania warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego, egzaminu poprawkowego, egzaminu semestralnego i sprawdzianu wiadomości i umiejętności oraz warunków i sposobu ustalania rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania w przypadku wniesienia zastrzeżenia do trybu ustalenia tej oceny, o których mowa w rozdziale 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1481, 1818 i 2197), a także warunków i sposobu zaliczania zajęć realizowanych w formach pozaszkolnych;
            -    ustalania sposobu dokumentowania realizacji zadań jednostki systemu oświaty;
            -    wskazywania, we współpracy z nauczycielami, źródeł i materiałów niezbędnych do realizacji zajęć, w tym materiałów w postaci elektronicznej, z których uczniowie lub rodzice mogą korzystać;
            -    zapewniania każdemu uczniowi lub rodzicom możliwości konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia oraz przekazywania im informacji o formie i terminach tych konsultacji;
            -    ustalania z nauczycielami potrzeby modyfikacji odpowiednio zestawu programów wychowania szkolnego zestawu programów nauczania.
            5.    Odbiorcami Państwa danych osobowych mogą być wyłącznie podmioty, które uprawnione są do  ich  otrzymania  na  mocy  przepisów  prawa.
            6.    Administrator nie przekazuje Państwa danych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.
            7.    Państwa dane osobowe, gromadzone w zakresie realizacji powyższych celów będą przechowywane przez czas niezbędny do realizacji ustawowych obowiązków Administratora w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19  oraz do upływu terminów wskazanych w przepisach ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach  oraz Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych.
            8.    W związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Państwu prawo dostępu do danych, ich sprostowania, żądania ich usunięcia, a także prawo ograniczenia przetwarzania, prawo przenoszenia oraz wniesienia sprzeciwu co do przetwarzania danych. Wymienione prawa mogą być ograniczone w sytuacjach, kiedy administrator jest zobowiązany prawnie do przetwarzania danych w celu realizacji obowiązku ustawowego. 
            W przypadku gdy przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO czyli zgody na przetwarzanie danych osobowych, przysługuje Państwu prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, z obowiązującym prawem.
            9.    W razie powzięcia informacji o niezgodnym z prawem przetwarzaniu danych osobowych w SOSZW w Gromadzicach, przysługuje Państwu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego właściwego w sprawach ochrony danych osobowych Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Warszawie przy ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.
            10.    Podanie danych osobowych jest obligatoryjne  w oparciu o przepisy prawa. 
            11.    Państwa dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą profilowane.

          • „Silni sobą”

          •  

            W czwartek, piątego marca, uczniowie klas I i II SPdP oraz klasy Va SPS wzięli udział w kolejnych zajęciach z programu „Ruch Kontaktowy”.

            Hasło spotkania brzmiało: „Silni sobą”. Uczniowie w pierwszej części zagrali w kalambury oraz ważyli pewne "nieoczywistości", np. swoje sukcesy.

            W drugiej części z kolei wykonali na sali gimnastycznej szereg ćwiczeń z Metody Ruchu Rozwijającego

            W. Sherborne z obszaru ćwiczeń „przeciwko”. Zajęcia te uświadomiły uczestnikom, że ich siła tkwi nie tylko w mięśniach ale także w spostrzegawczości, we współpracy i wzajemnej tolerancji.

          • Spotkanie z Panią kosmetyczką

          • Dnia 24.02.2020roku odbyło się w naszym Ośrodku spotkanie z panią kosmetyczką Agnieszką Borczyk. Uczestniczyli w nim uczniowie SPdP. W pierwszej części warsztatów pani kosmetyczka omawiała sposoby pielęgnacji skóry w okresie dojrzewania. Uczestnicy spotkania aktywnie brali udział zadajac pytania. Natomiast w drugiej części odbył się pokaz dziennego makijażu i malowania paznokci. Na koniec spotkania zostały wręczone upominki z kosmetykami firmy Douglas. Bardzo serdecznie dziękujemy pani A. Borczyk za przekazanie cennych wiadomości wychowankom naszego Ośrodka.

          • Gromadzice uczą w Szkole Podstawowej Specjalnej w Tyblach

          • Warsztaty artystyczne „Gromadzice uczą…” gościły tym razem w Szkole Podstawowej Specjalnej w Tyblach. Nasi nowi koledzy poznali tajniki techniki Mix Media. Wykonywali pod czujnym okiem naszych „gromadzickich nauczycieli” drewniany obrazek zdobiony techniką Decoupage, Point to point i Reliefu. Cierpliwość i wytrwałość uczniów była ogromna, czego dowodem są piękne prace. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zapraszamy do obejrzenia zdjęć :-)

          • DZIEŃ BABCI I DZIADKA W DOMU SENIORA

          • W dniu 29.01.2020 uczniowie naszej szkoły odwiedzili mieszańców Domu Seniora w Wieluniu z okazji Dnia Babci i Dziadka. Po krótkim występie artystycznym uczniowie wraz w Babciami i Dziadkami przygotowali prace plastyczną. Nie zapomnieli również o drobnych upominkach, które zostały wręczone na ręce przedstawicieli mieszkańców Domu Seniora. Na koniec spotkania nie obyło się bez tradycyjnego poczęstunku. Wszyscy zajadaliśmy się przepysznym  jabłecznikiem przygotowanym z owoców zebranych przez Seniorów. Było to jedno z wielu naszych wspólnych spotkań, ale bez wątpienia jedno z najbardziej wzruszających. Z utęsknieniem czekamy na następne....