• "Idą święta nie o sms-ie lecz o kartce pamiętaj"

          • W połowie grudnia dotarły do nas długo oczekiwane kartki w ramach akcji " Idą święta nie o sms-ie, lecz o kartce pamiętaj". Ubrani w czapki listonosze oraz zaopatrzeni w torbę Marcel i Dawid roznieśli kartki po klasach. Dotarli również do Pana dyrektora Mirosława Kubiaka i zaczęło się świąteczne pisanie życzeń. W swojej pracy pamiętaliśmy o najbliższych, ale i nie zapomnieliśmy o tych, których los ułożył się inaczej. W ten świąteczny czas chcieliśmy dać im chwile radości, dlatego też przygotowaliśmy życzenia dla osadzonych w zakładach karnych w Siedlcach i Sieradzu. Mamy nadzieję, że czytając od nas kartki wlaliśmy w ich serca promyk nadziei.

          • Wigilia

          • Tradycyjnie, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w naszym Ośrodku odbyła się  uroczystość wigilijna. Po raz pierwszy mogliśmy naszą Wigilię zorganizować na nowej sali gimnastycznej, a przez to zaprosić szersze grono gości. Przy pięknie ustrojonym stole wigilijnym usiedli z nami księża, przedstawiciele władz, liczni przyjaciele Ośrodka oraz wszyscy rodzice naszych wychowanków. 
            W tym roku w realizację Jasełek zaangażowała się cała społeczność internatu. Mieszkańcy intenatu, pod opieką swoich wychowawców, przygotowali montaż słowno-muzyczny, w którym nie zabrakło kolędowania, Świętej Rodziny, pastuszków, królów oraz  aniołków, w role których wcielili się najmłodsi, czyli Karolek i Kinga. Jasełka i przepiękne dekoracje, przygotowane przez nasze panie z Pracowni Artystycznej SOSW Gromadzice,   wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Po odczytaniu fragmentu Ewangelii mówiącego o narodzeniu Jezusa, wszyscy, łamiąc się opłatkiem, złożyliśmy sobie świąteczne życzenia. Ten wieczór był magiczny i pełen pozytywnych emocji. 

          • Spotkanie w Domu Seniora w Załęczu Małym

          • Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, wychowankowie internatu SOSW w Gromadzicach odwiedzili mieszkańców Domu Seniora w Załęczu Małym. By przybliżyć atmosferę zbliżających się świąt, przygotowali występ jasełkowy. Młodzi artyści zostali nagrodzeni wielkimi brawami. Podczas słodkiego poczęstunku wspólnie z pensjonariuszami śpiewali kolędy i pastorałki. Dziękujemy za niezapomniane chwile, które pozostaną długo w pamięci.

          • Świąteczny czas w naszej szkole

          • Świąteczna atmosfera wkroczyła do naszej szkoły już z początkiem grudnia. Stało sie to dzięki pięknym dekoracjom w klasach i na korytarzach. A z pracowni gospodarstwa domowego unosi się zapach ciastek i pierników.

          • Wyjazd do parku trampolin JUMP WORLD

          • Wyjazdem do parku trampolin JUMP WORLD we Wrocławiu rozpoczęliśmy realizację projektu "Ruch kontaktowy".
            Wyjazd okazał się być prawdziwą odskocznią w ferworze świątecznych przygotowań. Zarówno uczniowie jak i opiekunowie wyskakali sobie wzrost endorfin.

          • W fabryce bombek

          •     22 listopada  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce  do fabryki bombek „Szkło - Dekor” w Piotrkowie Trybunalskim. Uczniowie zapoznali się z procesem technologicznym produkcji bombek od wydmuchiwania jej ze szkła, poprzez srebrzenie, suszenie, lakierowanie i dekorowanie. Na zakończenie uczestniczyliśmy w warsztatach i ozdabialiśmy własne bombki. Z ogromnym zaangażowaniem tworzyliśmy fantazyjne wzory według własnych pomysłów. Była to największa atrakcja wycieczki. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało własnoręcznie ozdobione cztery bombki. Był to dzień wspaniałych atrakcji. Wszyscy wrócili zadowoleni i z uśmiechem na twarzy.

          • Pasowanie na ucznia

          • 14 listopada 2018 roku w naszym Ośrodku miała miejsce niecodzienna uroczystość. Do grona braci uczniowskiej dołączyło 2 nowych uczniów, którzy złożyli ślubowanie w obecności zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów. Wychowankowie Ośrodka przygotowali program artystyczny w harcerskiej atmosferze. Uroczystego pasowania na uczniów dokonał dyrektor Ośrodka – Mirosław Kubiak. Po pasowaniu wychowankowie zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i upominkami. Na zakończenie przybyli goście pogratulowali nowym uczniom wstąpienia w szeregi placówki, życząc samych sukcesów w drodze ku dorosłości. Dla wszystkich został zorganizowany słodki poczęstunek. 

          • Tydzień zdrowia

          • Celem działań podjętych w ramach Tygodnia Zdrowia było propagowanie zdrowego stylu życia poprzez zwrócenie uwagi na właściwe odżywianie i zachęcanie do aktywności fizycznej.
            Podczas warsztatów dotyczących zdrowia wychowankowie dowiedzieli się w jaki sposób dbać o zdrowie własne i innych, poznali 12 zasad zdrowego odżywiania, oraz przygotowali kolorowe plakaty promujące zdrowy styl życia. W kolejnym dniu gościliśmy uczniów z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu, którzy zaprezentowali nam swoje sportowe talenty. Po pokazach były wspólne tańce integracyjne, uczniowie mogli zmierzyć się na torze przeszkód a na koniec odbył się zacięty mecz piłki nożnej. Podczas spotkania z p. pielęgniarką dzieci miały okazję wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Uczestniczyliśmy również w warsztatach kulinarnych, nasi wychowankowie pod okiem starszych kolegów przygotowali pyszne i zdrowe naleśniki pancakes. Otrzymali dyplom MasterChefa  za wyjątkowy talent w gotowaniu. Podsumowaniem działań był udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Śniadanie daje moc”. Zanim wszyscy wspólnie zaczęli przygotowywać śniadanie, zaproszono dzieci na niespodziankę. Tym razem to nie podopieczni naszej placówki przygotowali przedstawienie, tylko ich rodzice. W kolorowych przebraniach zaprezentowali nowatorską aranżację „Rzepki” Juliana Tuwima. Na  stolikach śniadaniowych znalazły się przeróżne, kolorowe kanapki, sałatki, szaszłyki owocowe, babeczki dyniowe oraz ciasto marchewkowe. Akcja uświadomiła uczniom, że aby być zdrowym należy jak najczęściej jeść warzywa i owoce, ponieważ zawierają dużo witamin, chronią  przed chorobami oraz dają nam siłę i moc do aktywności fizycznej jak i umysłowej a pyszne i zdrowe śniadanie to podstawa udanego dnia.

          • Andrzejki


          • Dnia 29 listopada na sali gimnastycznej w Ośrodku odbyły się Andrzejki. W imprezie uczestniczyli uczniowie i ich rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście: dzieci z Gromadzic wraz z rodzicami, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Wieluniu.
            W niezapomniany wieczór pełen andrzejkowych atrakcji wprowadziły nauczycielki przebrane w bajkowe postacie wróżek, czarodziejek, kota i niesfornego dzieciaka. Przygotowane zabawy i wróżby cieszyły się dużym powodzeniem. Wiele radości uczestnikom Andrzejek dostarczyła zabawa „kot”, wróżba z „butelką” czy deszcz wysypujących się cukierków wraz z wróżbami z piniat. W taneczny nastrój przy muzyce wprowadzał uczniów nasz szkolny DJ - Rafał. 
            Dla wszystkich bawiących się przygotowany był słodki poczęstunek. Zabawa andrzejkowa wywołała zadowolenie i uśmiech na twarzach wszystkich gości.
             

          • Kocham Cię Polsko

          • Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 16 listopada w naszym Ośrodku odbył się integracyjny konkurs wiedzy o Polsce „Kocham Cie Polsko”. 
            W rozgrywkach uczestniczyli wychowankowie Ośrodka oraz uczniowie klasy III Gimnazjum Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Powstańców Śląskich 
            w Wieluniu. W szkolnych zmaganiach rywalizowały trzy drużyny. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat wielkich Polaków, wiedzą o symbolach narodowych, legendach, baśniach znajomością zabytków Polski. Uczestnicy konkursu podchodzili do zadań z ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem, a do rywalizacji zagrzewała ich publiczność wznosząc dopingujące okrzyki, śpiewając, wymachując biało-czerwonymi flagami oraz innymi akcesoriami w barwach narodowych. Po konkursie młodzież zwiedziła Ośrodek i uczestniczyła w warsztatach plastycznych zapoznając się z techniką zdobienia  sqraffito.

          • Dzień głośnego czytania

          • W dniu 18 października 2018r. w szkole odbyły się obchody z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków, które były podsumowaniem cyklu zajęć bajkoterapeutycznych pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. W akcji udział brali uczniowie Szkoły Podstawowej, rodzice oraz wybrani nauczyciele. W trakcie obchodów Dnia Głośnego Czytania uczestnicy poznali historię i przygody Słodziaków, rozwiązywali zagadki słowne i dźwiękowe dotyczące zwierząt leśnych, a także układali Sudoku, uzupełniali krzyżówki oraz dopasowywali bohaterów opowieści zgodnie z podanym wzorem. Zabawa dostarczyła wielu pozytywnych przeżyć i emocji. Inicjatorem akcji Dnia Głośnego Czytania była sieć sklepów Biedronka, która dostarczyła do szkoły zestawy książek oraz pakiet materiałów informacyjnych i motywacyjnych.

          • Wieczornica

          •            

                       13 listopada Drużyna Harcerska "Nieprzetartego Szlaku”  „Słoneczka" zorganizowała z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości uroczystą Wieczornicę. Harcerze dali wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.

                        Wieczornicę uświetniła obecność licznie przybyłych gości:  księdza  Marka Jelonka i ks. Łukasza Wojtana z  Parafii Czarnożyły, emerytowanego dyrektora Ośrodka Andrzeja Lacha, przedtsawicieli OSP w Gromadzicach, członka Rady Gminy Czarnożyły Jolanty Krysztofińskiej, przedstawicielek kół i stowarzyszeń gospodyń wiejskich z  gminy Pątnów, z Kurowa, Czarnożył, Opojowic, Niemierzyna, Gromadzic, Sieńca, Wierzchlasa i Masłowic oraz rodziców wychowanków Ośrodka.

                        Drużyna przygotowała patriotyczny montaż słowno-muzyczny upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości. Cała uroczystość wtopiona w zwyczaje, symbole i obrzędy harcerskie wprowadziła wszystkich zgromadzonych na Wieczornicy w wyjątkowy nastrój. W blasku świec, scenerii jesiennego lasu i na tle przygotowanej na tę okoliczność dekoracji, druhny i druhowie odśpiewali hymn narodowy, zaprezentowali „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego” Władysława Bełzy, pokazali prezentację multimedialną ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu stopniowego odzyskiwania przez Polskę niepodległości.

                        W drugiej części Wieczornicy wszyscy wspólnie zaśpiewali kilka najbardziej znanych i lubianych piosenek żołnierskich, będących pamiątką o ludziach, którzy oddali życie za Polskę  i będących często jedyną mogiłą poległych bezimiennych żołnierzy. Cała wieczornica stanowiła dla wszystkich gości lekcję patriotyzmu ipolskiej historii .